Umíte si představit schodiště bez zábradlí? Účelovou výjimkou jsou pouze široké a přehledné nízké schody při vstupu do společenských sálů, kin, divadel atp. Zábradlí na schodiště poskytuje pevnou oporu a jistotu, že když se vaše tělo nakloní a převáží svým těžištěm přes okraj zábradlí, že se nezřítíte do propasti. Zhotovovat schodiště a zábradlí není vůbec jednoduché, musíte mu vtisknout potřebnou pevnost a také požadovaný tvar. Musíte zvolit vhodný materiál a dbát o estetickou stránku věci úplně stejně, jako o tu technickou.
Když podniknete exkurzi do nitra panelového domu (pokud v něm sami nebydlíte), zřejmě vás po estetické stránce vůbec zábradlí neosloví. Bude to jen hromada válcovaných, svařovaných ocelových profilů, s nimiž žádnou parádu nelze očekávat. U schodišť v rodinných sídlech a ve společenských prostorách je to ale jiné, tam se na estetiku upíná většina energie stavitelů a projektantů.
Dřevo, nerez a tvrzené sklo – tyto tři materiály samostatně nebo ve vzájemných kombinacích vytváří nepřeberné variace, o čemž se sami můžete přesvědčit u některých již hotových zveřejněných projektů. Zábradlí se různě tvaruje a rozhodně se nejedná o nudnou záležitost. Může kopírovat samotné schodiště nebo nemusí, může dosahovat do plné délky schodiště nebo jen do jeho části a může být ukotveno i nezávisle na schodech.
Tvrzené sklo
Připomeňme si ještě na okamžik výhody tvrzeného skla. To je totiž na schodech velice působivé a umí pozvednout atraktivitu interiéru na vyšší úroveň. Není třeba se však obávat jeho křehkosti a nebezpečí rozbíjení na tisíce ostrých střepů, jde o sklo kalené, velmi bezpečné, které v případě poškození vykazuje podobný lom, jako sklo v automobilech. Nemůžete se pořezat a je i málo pravděpodobné, že by sklo pod vámi prasklo a vy jste zas skončili v té zmiňované propasti.