Příjmy pěti největších amerických bank dosahovaly v prvním čtvrtletí letošního roku 62 % příjmů desítky nejvýznamnějších investičních bank na světě. Informovala o tom průmyslová analytická společnost CRISIL Coalition. Naproti tomu 7 zbývajících evropských bank představovalo jen 38 %. Již v roce 2014 byl tento poměr 56 % ku 44 %, jak ukázaly příslušné údaje, přičemž meziroční rozdíly se od roku 2012 každým rokem nadále zvětšují. Před rokem 2012 byly do žebříčku 12 nejvýznamnějších společností v rámci průzkumu zařazeny i některé jiné firmy.
Bank of America Merrill Lynch, Citigroup, Goldman Sachs, Morgan Stanley a JPMorgan profitovaly z živého obchodování s americkými akciemi, přičemž hodnota akcií v prvním čtvrtletí loňského roku vzrostla o 28 %. Tento obchodní boom, vyvolaný růstem amerických sazeb a globálním hospodářským růstem, který přiměl investory k úpravě portfolia, přivedl firmy, včetně společnosti Morgan Stanley, k rekordním ziskům za první čtvrtletí. Mezitím se bývalé těžké váhy mezi investičními bankami v Evropě snaží nalézt udržitelný a výnosný obchodní model a současně snižovat náklady způsobené chybami během a po finanční krizi z roku 2008. Deutsche Bank ustupuje od svých ambicí v maloobchodním bankovnictví a správě aktiv po celém světě poté, co několikaměsíční bouřlivé období vedlo k odchodu jejího generálního ředitele. Mezitím velké britské banky, včetně Barclays a Royal Bank of Scotland, právě ukončily zdlouhavé restrukturalizace a stále čelí soudním sporům v důsledku pochybení během krize.
Ne všem obchodním společnostem se v prvním čtvrtletí vedlo dobře, uvedla agentura Coalition, přičemž produkty s pevným výnosem pokračují ve svém propadu. Výnosy z produktů úrokových sazeb, spojené se zeměmi skupiny G10, klesly na svou nejnižší úroveň za více než pět let. Slabé výsledky byly zaznamenány na všech hlavních trzích kromě japonského jenu.