V dnešní době máme v ruce mnoho technických vymožeností, které náš život mají zjednodušit a zrychlit. Zdá se tedy, že bychom měli mít více času na sebe. I když dle statistik trávíme relativně málo času v zaměstnání, na druhé straně si nosíme práci domů. Máme moderní a rychlá auta i dopravní prostředky, ale zase cestujeme a dojíždíme za prací na delší vzdálenosti. Navíc naše veškeré činnosti jsou dnes zaměřeny na výkon a nedostatky se neodpouští. Žijeme tak neustále ve stresu a když někdy přece jen nic neděláme, tak odpočíváme ale doopravdy?
Pozitivní zahálka
Budeme-li odpočívat tak, že si otevřeme počítač a budeme pročítat emaily nebo brouzdat po internetu, zase nejspíše upadneme do něčeho, co se podobá práci. Pak se nám hlavou honí tolik věcí, že nejspíš ani nemůžeme usnout. A kvalitní spánek je základem odpočinku. V případě pozitivní zahálky ale ani nejde tolik o to, zda půjdeme na procházku, budeme si číst knížku nebo poslouchat hudbu. Jde o něco jako je intenzita okamžiku.
Vraťme se do dětství
Příkladempro intenzivní a pozitivní odpočinek nám mohou být děti. Když pozorně sledujete hrající si dítě, jak je zabrané do své činnosti, můžete nejsnáze pochopit, co je to skutečné odreagování se a odpočinek. Takové dítě si rozhodně neklade otázku, zda mu hra něco přinese. Zapomene na čas a nevnímá nic okolo.
Tvůrčí stav
Umění odpočinku je vlastně uměním soustředit se na vlastní bytí, být sám sebou a cítit se tak. Pro každého to tedy může být něco jiného. Pro někoho vášnivé zahradničení, pobyt v přírodě či setkání s pohodovými přáteli, pro jiného tanec nebo meditace. Nemá smysl dělat něco, co si myslíme, že se má, ale my sami z toho radost nezažijeme. Není náhodou, že právě ve chvílích opravdového zklidnění a uvolnění můžeme náhle dostat nový nápad nebo přijdeme na vyřešení problému, s kterým jsme si dosud marně lámali hlavu.