Zlikvidujte staré dřevěné bedýnky a pořiďte si nové plastové bedny na ovoce. Tak by mohlo znít motto tohoto příspěvku. Někteří lidé totiž mají doma stále dřevěné přepravky, které zdaleka nesplňují to, co by měly výrobky pro skladování a přepravu zeleniny a ovoce mít.
Dřevo rychle stárne, hnědne a černá – některé dřevěné bedýnky mohou mít dokonce načernalou barvu. Ta je způsobena obvykle plísní, nikoli nečistotou v podobě zeminy či prachu. Těmto plísním se velmi dobře daří v místech s vyšší vlhkostí a provází je i výskyt bakterií. Kombinace těchto mikroorganismů je doslova pohromou pro skladování jakýchkoli plodů, ať už se jedná o jablka na uskladnění, anebo brambory.
Bedýnky se vám sesypou na hromadu – když vyskládáte na sebe deset nebo patnáct dřevěných bedýnek, stoh se začne kymácet a stačí jen lehké zavadění o jeho hranu a veškerá úroda se rázem sesune k zemi. Kdyby se jen sesunula, tak se nic nestane, ale spousta plodů to odnese a vy pak zbytečně ztrácíte na svém zisku. Naopak plastové bedny na ovoce se stohují do velkých výšek bez obav, zapadají do sebe do speciálních zářezů a žádný pád stohu tu nehrozí.
Dřevěnou bedýnku nevyčistíte – i kdybyste si dali značnou práci s čištěním dřevěné přepravky, nepodaří se vám ji uvést do původního stavu, leda byste vzali prkénko za prkénkem hoblíkem nebo vibrační bruskou, ale to by se vám tak prodražilo, že by vaše práce ztrácela smysl. Vyčistit nehoblované dřevo je nereálné, a s tím také každý rozumný člověk počítá. Proto se takové bedýnky hodí leda tak na špinavé brambory, ale spíše na jejich dočasný transport, než pro trvalejší uskladnění.
Estetický dojem – a v neposlední řadě jsou plastové přepravky mnohem hezčí, jsou barevné, některé i vícebarevné a váš sklad ovoce a zeleniny bude i lépe působit na psychiku. Nezapomínejte, že barvy v našem životě hrají důležitou roli, což si mnohdy neuvědomují lidé, co se oblékají převážně do šedé a černé.